Popularizace vědy

Špičkový výzkum je ve veřejném zájmu


Logo_Strategie_V1.jpg

Akademie věd ČR uspořádala v pondělí 4. listopadu 2019 v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR konferenci, na níž představila vybrané aktivity a výzkumné výsledky v rámci Strategie AV 21. Cílem konference s názvem Špičkový výzkum ve veřejném zájmu bylo upozornit na témata, v nichž akademici mohou poskytnout politikům expertizu pro rozhodování a široké veřejnosti celou řadu užitečných informací.  »»» 

Dny otevřených dveří Ústavu termomechaniky AV ČR (12., 14. a 16. listopadu 2019)


banner_mail.jpg

Vážení příznivci vědy a techniky, zveme vás srdečně v rámci 19. ročníku Týdne vědy a techniky do Ústavu termomechaniky AV ČR na Dny otevřených dveří.
Konat se budou v druhém listopadovém týdnu. V Praze a v Plzni ve čtvrtek 14. listopadu, v Novém Kníně v úterý 12. a v sobotu 16. listopadu.
Připravili jsme si pro vás prohlídku laboratoří, experimenty a zajímavá témata týkající se nejnovějších trendů aplikované fyziky.
Budeme se těšit na vaši návštěvu!  »»» 

Spolupráce Ústavu termomechaniky s Bohemian Technologies Group


Takzvaná nedestruktivní defektoskopie je schopna detekovat závady v různých typech materiálů bez nutnosti jejich narušení kvůli průzkumu.
Cílem společného výzkumu společnosti Bohemian Technologies Group a Ústavu termomechaniky AV ČR bylo potvrzení efektivní funkce technologie News, která dokáže například odhalit praskliny v zaizolovaných parovodech, do země zapuštěných potrubích, prozkoumat stav betonových hrází přehrad, odhalit vadu i rozměrných slitinových odlitků, kolejnic apod.  »»» 

info-lifestyle.cz, Pokroky ve výzkumu v zájmu energetiky a životního prostředí


Ing. Jiří Plešek, CSc., ředitel Ústavu termomechaniky AV ČR, se zamýšlí nad budoucností fotovoltaiky a představuje nejnovější výsledky Ústavu termomechaniky v oblasti účinnějšího způsobu přeměny energie a výzkumu šíření znečištění v ovzduší.

Celý rozhovor zde

casopisczechindustry.cz, 30. 5. 2019, Patenty jsou spíš vítaným přilepšením


„Kdyby bylo možné patentovat matematické výsledky a postupy, dost možná by matematici tvořili vrstvu nejbohatších lidí,“ říká Jan Pech, vedoucí Laboratoře výpočetní mechaniky tekutin Ústavu termomechaniky Akademie věd ČR.

Celý rozhovor naleznete zde.

Veletrh vědy 2019, 6. - 8. června, PVA Letňany


160427-logo-veletrh-vedy-2016-e1494927145333.jpg

Přijďte se podívat na vědu zblízka! Na tři dny se můžete stát vědci a ve více než 100 expozicích připomínajících improvizované laboratoře provést mnoho zajímavých experimentů, prohlédnout si interaktivní exponáty, zúčastnit se zajímavých přednášek.  »»» 

Konference Výsledky Strategie AV21


Ve dnech 16. a 17. 5. 2019 se bude pod záštitou Akademie věd ČR konat konference s názvem Výsledky Strategie AV21. Prezentovat výsledky interdisciplinárních výzkumných programů, které reagují na aktuální společenské výzvy, přijdou na konferenci jejich koordinátoři.
Konference se bude konat v prostorách Akademie věd ČR na Národní 3, Praha 1.

Program konference

HLAS V SEJFU, Instinkt, 17. 1. 2019


Vědec musí projít tisícem slepých uliček a učinit tisíce marných pokusů, než přijde na jeden, vedoucí k úspěšnému vynálezu. Řadu křižovatek překročil i profesor Tomáš Vampola, vedoucí výzkumného týmu, jenž vyvíjí umělé hlasivky na míru. Je krok od udělení celosvětového patentu, avšak lán cesty, potřebný k tomu, aby se individuální hlasové náhrady dostaly k pacientům.  »»» 

Týden, 19. 11. 2018, Budoucnost Česka? Věřím v kosmický průmysl.


Ředitel Ústavu termomechaniky AV ČR Jiří Plešek má vizi Česka jako průmyslového lídra. V rozhovoru pro časopis Týden mimo jiné říká: „Nejsme žádná montovna! To, co momentálně potřebujeme, je najít si novou průmyslovou aktivitu, ve které budeme mít ambice doopravdy excelovat.“
Celý článek

Dny otevřených dveří Ústavu termomechaniky AV ČR (6., 8. a 10. listopadu 2018)


AV_TVT_logo_RGB_2018_bez_dovetku-ORIZNUTE.jpg

Milí přátelé, příznivci vědy a techniky, zveme vás srdečně v rámci 18. ročníku Týdne vědy a techniky do Ústavu termomechaniky AV ČR na Dny otevřených dveří.  »»» 


Footer menu

© 2008 – 2018 Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i.     Facebook  YouTube  RSS